Dyrke brokkoli – steg for steg

2–3 minutter
FORKULTIVERING: MARS
UTPLANTING: APRIL-JUNI

Brokkoli kan dyrkes over hele landet. Planten krever en god del næring og gjødsel for at du skal lykkes. Planten liker seg i sol til halvskygge og i luftig porøs jord. Trykk her for å se utvalget våres av brokkoli.

Så brokkoli fra frø

Forkultiveres innendørs i små potter eller pluggbrett i mars måned. Sett ett par brokkolifrø i hver plugg. Dekk jorda med vermiculite for å unngå muggdannelse og holde godt på fuktigheten. Spiretemperaturen er optimal ved 20 grader.

Etter at de første spirene titter frem kan det være til fordel å plassere dem et kjøligere sted hvor det er rundt 16 grader. Husk også å sørge for nok belysning (vekstlys) under perioden innendørs. Da blir det tykke og kompakte planter. Mangel på lys og høye temperaturer medfører at plantene kan bli noen tynne og svake stilker.

LES OGSÅ: Forkultivering i bokhylle

Etterhvert som brokkolien vokser vil de få noen varige blad. Når plantene er 15 cm i høyden er det passende å plante dem ut. Pass på å ikke plante ut før det er fare for nattefrost. Blir brokkoli plantene utsatt for store temperatursvingninger eller frost vil de gå i stokk (blomstre) og ikke bli noen brokkoli bukett.

TAKK FOR AT DU STØTTER💛

Velkommen til vår nettbutikk. Her kan du finne frø, blomsterløk, hageutstyr, bærbusker, gjødsel og mer

Plante ut og stell

Først bør du tilvenne dem utendørslivet på forhånd, dette tar en ukes tid. Sett dem ut i skyggen den første dagen og gradvis gi den mer og mer sol for hver dag. Ta den inn og ut hver dag. La de stå ute noen timer hver gang.

Ved utplanting kan det være lurt å ha litt avstand mellom plantene, ca. 25 cm mellomrom.

Sørg for at den får vann og gjødsel regelmessig. Gressklipp som jorddekke holder på fuktigheten i jorda. Det tar ca. 2 måneder fra utplanting til høsteklar brokkoli.

Høste brokkoli

Det er viktig å høste buketten før den begynner å blomstre gult. Brokkoli buketten skjærer du enkelt av med en plantesaks. La resten av planten stå igjen i jorda, fordi da vil den skyte ut mange deilige brokkoliskudd oppover stilken. Litt liknende brokkolini. Disse er perfekt i matlaging!

Sideskudd som skyter seg ut etter at hoved buketten er høstet

Lykke til med dyrkingen!

(Artikkelen inneholder produktplassering)

7 responses to “Dyrke brokkoli – steg for steg”

  1. Carine Bjerke avatar
    Carine Bjerke

    Hvor mye av brokkoliplanten kan brukes? Kan jeg bruke de tykke stilkene feks?

    1. Spiselighage avatar

      alt kan brukes 😄

  2. Birgit Hassel Larsen avatar
    Birgit Hassel Larsen

    Brokkolien min blomstrer før det blir skikkelig størrelse på buketten. Hva gjør jeg feil?

  3. Harald avatar
    Harald

    Brokkolibladene blir spist opp av larver, salaten også. Hva kan jeg gjøre med det ?

  4. […] Sjekk ut for mer info om brokkolidyrking på Spiselig hage! […]

  5. Karen Birkeland avatar
    Karen Birkeland

    Brokkolien vår vokser veldig og bodene blir store – skal de klippes/ tynnes?
    Og hvor lenge skal de vokse under duk ?

  6. Jenny avatar
    Jenny

    Jeg tenkte å prøve å så brokkoli til neste år. Har flere pallekarmer i hagen, men ulik mengde sollys, og med og uten drivhusglass rundt. Egner det seg best å plante de med eller uten drivhusglass rundt? Bor på Østlandet, litt nord for Oslo.

    Jenny

Legg inn en kommentar

Oppdag mer fra SPISELIGHAGE.NO | Norsk nettbutikk

Abonner nå for å fortsette å lese og få tilgang til hele arkivet.

Fortsett å lese