Årets første poteter

1–2 minutter

Idag fant jeg gull. Årets første poteter ble høstet til dagens middag. Helt fantastisk gøy og rekordtidlig. Ifjor fikk jeg de første potetene 23.juni.2019. I år er datoen 4 dager før!

Ifjor var det Asterix poteter som var først klar, i år var det Arielle. Det å dyrke poteter er enkelt, morro og samtidig spennende.

Hvordan dyrke poteter?

Kjøp noen sertifiserte «settepoteter» på hagesenter på våren. De ulike sortene er mange og det er bare å velge din favoritt.

Sett potetene i jorden i mars/april måned (pass på å unngå frostnetter), vanne med gjevne mellomrom, luke ugress og vent ca. 110 dager – da er de høsteklare!

Tips1: Husk å hyppe potetene, altså fyll på jord rundt stammen på planten for å unngå at potetene blir utsatt for sollys. Da kan de bli grønne.

Visste du at 1 stk settepotet blir til ca. 10-15 nye poteter? Her snakker man valuta!

Enkelt? Jepp!

Legg inn en kommentar

Oppdag mer fra SPISELIGHAGE.NO | Norsk nettbutikk

Abonner nå for å fortsette å lese og få tilgang til hele arkivet.

Fortsett å lese